Savanoriai

 

1918 m. vasario 16 d. atkurtą Lietuvos Nepriklausomybę teko ginti ginklu. Nepriklausomybės kovose pasižymėjo Panevėžio krašto savanoriai Kazimieras ir Ignas Taruškos. Ignas Taruška gimė 1888 m. spalio 1d. o jo brolis, Kazimieras Taruška gimė 1899 m. liepos 28 d

 

1919 metų pradžioje, vokiečiams pasitraukus iš Panevėžio, į miestą veržėsi raudonosios armijos daliniai. Į kovą su jais stojo Lietuvos kariuomenės savanoriai. Savanorius Panevėžio mieste juos telkė karininkas Jonas Variakojis. Abiejų brolių savanorių narsa buvo įvertinta Vyties Kryžiais – aukščiausiais valstybės apdovanojimais. Jie buvo tarp pirmųjų, gavusių Vyties kryžius už narsumą. Šiuo metu siekiant įamžinti garsių krašto savanorių atminimą, yra pasiūlymų jų vardu gimtojo Stetiškių kaimo gyvenvietėje pavadinti gatvę. Gimtinėje yra pastatytas jų giminaičio sukurtas ąžuolinis kryžius.

 

Savanorių kapai

1918–1920 metų Lietuvos kovų dėl nepriklausomybės dalyviai žmonių atmintyje liko net sukantis sovietų propagandos ir represijų mašinai. Kapai buvo nuniokoti, apleisti, paminklai sudaužyti, o naujoji valdžia statė savus, aukštinančius sovietų ideologiją. Tačiau žmonių atmintis tebebuvo gyva. Ant savanorių kapų paslapčia buvo degamos žvakelės, dedamos gėlės. Panevėžio rajone įvyko ne vienerios kautynės, o jų pėdsakų įvairiose vietose išlikę iki šių dienų. Panevėžio krašto ir kitų vietovių žuvę savanoriai buvo palaidoti Panevėžio Katedros kapinėse. Čia palaidota virš 200 Lietuvos Nepriklausomybės gynėjų. 1929 m., norint įamžinti jų atminimą, kapinėse nuspręsta pastatyti paminklą. Sudarytas paminklo statymo komitetas. Jo pirmininku tapo 4 pėstininkų Lietuvos Karaliaus Mindaugo pulko kapelionas K. Jurkus, iždininku – Panevėžio savivaldybės atstovas Pranas Aižinas, o sekretoriumi Panevėžio savanorių kariuomenės kūrėjų sąjungos atstovas Stasys Banelis. Paminklo projektą 1929 m. paruošė skulptorius Juozas Zikaras. Kaip paminklo autorius kartais nurodomas dailininkas Juozas Kaminskas. Panevėžio krašto ir kitų vietovių žuvę savanoriai buvo palaidoti Panevėžio Katedros kapinėse. Pagal gatvės pavadinimą jos dažnai vadinamos Ramygalos gatvės kapinėmis. Čia palaidota virš 200 Lietuvos Nepriklausomybės gynėjų.